Jak wybrać imię dla dziecka?

Przede mną trudny wybór imienia dla dziecka. Ciężko wymyślić jedno imię dla dziecka, a co dopiero dla dwojga?! Przyznam, że z imionami dla dziewczynek nie mam problemu. Największą trudność sprawiają mi imiona męskie. Po przeanalizowaniu wszystkich imion męskich to wygląda tak, że albo są bardzo popularne albo nie podobają mi się.

Co brać pod uwagę przy wyborze imienia?

Wiem, że ile ludzi tyle opinii na temat imion i ich ocena. Co powinno się brać pod uwagę, aby wybrane przez nas imię dla dziecka nam odpowiadało?

 • przede wszystkim czy imię nie jest obraźliwe – myślę, że nie trzeba tego wyjaśniać, jednak widziałam różne imiona i czasami zastanawiam się czy ludzie o tym nie zapominają,
 • zagraniczne czy polskie – sprawa dosyć sporna w Polsce. Jest wielu przeciwników i osób krytykujących nadawanie imion angielskich czy zagranicznych. Jednakże wszystkie imiona także te „polskie” tak na prawdę nie są polskie tylko mają pochodzenie łacińskie, grecki itp. Tak, więc czy powinniśmy tylko nadawać imiona pochodzenia słowiańskiego i czy mamy prawo krytykować kogoś kto wybrał inne imię niż te polskie? Ja osobiście jestem zwolennikiem tych polsko brzmiących imion, ale z drugiej strony przy otwartych granicach nadawanie zagranicznych imion może nie jest złe?
 • pisownia – kolejny dylemat czy jak już wybieramy zagraniczne imię to powinniśmy stosować polską czy zagraniczną pisownię. Przyznam, że mam dziwne uczucia widząc zagraniczne imiona pisane polską pisownią. Chociaż są imiona, których polska pisownia przyjęła się na dobre np. Wiktoria
 • po dziadkach – czasami nadajemy imiona po naszych przodkach. Sadzę, że to bardzo ładne i miłe uhonorowanie naszych przodków, jednak w mojej rodzinie byłoby ględzenie, że to po kimś tam, a nie po tamtym. A co jak będzie taki sam jak ta osoba?
 • skojarzenia – ja niestety mam z tym ogromny problem. Praktycznie każe imię męskie z kimś mi się kojarzy albo mam do tego jakiś przytyk i wtedy myślę czy chcę, aby moje dziecko nosiło imię jak ta cz ta osoba. Myślę, że to nie jest dobra rzecz podczas wybierania imienia dla dziecka, ale nie umiem się z tego wyzwolić.

Moda na …

Przy dwóch pierwszych dzieciach zawsze patrzyłam na ranking popularnych imion, ponieważ nie chciałam, aby w klasie moje dziecko było 5 z kolej noszącym to samo imię. Moda oczywiście się zmienia i to co było modne 5 lat temu teraz może plasować się na dalekim miejscu, jednak wciąż są imiona, które biją rekordy popularności.

A Wy jakie lubicie imiona starodawne czy nowoczesne? A może jednak wolicie nadawać imion po przodkach bądź wybierać zagraniczne opcje? Dajcie znać w komentarzu.

http://akademiaporodu.pl/top-news/ranking-imion-2015-najczesciej-i-najrzadziej-nadawane-imiona/
http://akademiaporodu.pl/top-news/ranking-imion-2015-najczesciej-i-najrzadziej-nadawane-imiona/

2 thoughts to “Jak wybrać imię dla dziecka?

 • Magdalena

  Witam,
  Chcialabym zapytac jakie prawa przysluguja kobiecie ciezarnej (pracujacej) w UK? Ile urlopu maciezynskiego, jak jest platny itp itd? dziekuje i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • ula

   W UK jest trochę inaczej z macierzyńskim. Jeżeli pracowała Pani przez conajmniej 26 tygodni u jednego pracodawcy 15 tygodni przed terminem porodu i zarabiała tyle, aby opłacać national insurance przysługuje Pani Standardowy zasiłek macierzyński. Wtedy otrzymuje Pani 90% swoich zarobków przez 6 tygodni i następnie przez 33 tygodnie kwotę około 135 funtów tygodniowo bądź 90% swoich zarobków (oczywiście niższa kwota). To tak w dużym uproszczeniu.

   Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *