Wizyty czyli co, gdzie i kiedy

Miłosz i Pola z racji swojej niskiej masy urodzeniowej są traktowani jako dzieci na granicy wcześniactwa i dlatego zalecają nam dodatkowe wizyty u lekarza. Jak podjęli decyzję o wypuszczenie nas ze szpitala to dużo osób się dziwiło, że tak szybko z takimi maluchami. Mimo tego zostaliśmy skierowani do poradni patologii noworodka.

Wizyty patronażowe

Przy wyjściu dostaliśmy zalecenie, aby umówić się na wizytę patronażową w przychodni w celu kontroli wagi i dodatkowo umówić wizyty położnej u nas w domu.

Po czterech dniach od wyjścia ze szpitala mieliśmy pojawić się na wizycie w patologii noworodka. Tak, więc po kontakcie z moją przychodnia ustaliliśmy, że wypiszą mi tylko skierowanie dla dzieci i nie ma potrzeby przechodzenia do przychodni, aby maluchy niczego nie złapały.

Patologia noworodka

Wizyta rozpoczęła się od badania USG, które wykazało, że maluchy się rozwijają prawidłowo. Następnie badanie przez neonatologa. Miłosz przybrał znacznie za dużo. Norma dla dzieci w tym wieku to 20g dziennie czyli przez 4 dni powinni przybrać 80. On przybrał 135g, a Pola tylko 40g. Dostaliśmy polecenie podkarmiania jej między posiłkami, a jego mieliśmy już nie dokarmiać. Dodatkowo okazało się, że mają żółtaczkę i kazali obserwować. Następna wizyta była wyznaczona za 7 dni.

Przyznam, że bardzo się zmartwiłam tym, że Pola tak mało przybrała. Jej brat cały czas wisi na cycu, a  ona śpi i śpi i ciężko ją obudzić.

Wizyty położnej

Położna umówiła się z nami telefonicznie i jej wizyta trwała około godziny. Sprawdziła dzieci, ich pępki, kolor skóry wypytała co i jak i odpowiedziała na nasze pytania. Dodatkowo dała nam kontakt do poradni ortopedycznej i okulistycznej. I to w sumie tyle.  W przeciągu 3 tygodni mieliśmy łącznie 2 wizyty położnej.

Kolejna wizyta w poradni

Po tygodniu byłam bardzo zestresowana tą wizytą. Martwiło mnie czy Pola przybiera dobrze na wadze. Na szczęście tym razem Pola ładnie podgoniła i przez tydzień przybrała 300 g a Miłosz 385 🙂 Tak on jest mega żarłokiem 😆 Następna wizyta za miesiąc.

W pierwszych dniach możesz się spodziewać wizyty położnej u siebie w domu. W zależności od przychodni i twoich potrzeb oczekuj od 2 do 5 wizyt. Wykorzystaj te wizyty i spisz sobie pytania jakie masz dla położnej. Dodatkowo dobrze jak profesjonalista spojrzy na twoje dziecko i sprawdzi czy wszystko jest ok. Jak maleństwo będzie mieć około 6 tygodni wtedy odbędzie się wizyta u lekarza i szczepienie.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *