Pierwsza wizyta

W tym poście chciałabym przedstawić jak należy się przygotować do pierwszej wizyty.  Czego można się spodziewać i jakie informacje są Ci potrzebne.

Pierw staramy się o dziecko mniej lub bardziej i kiedy pojawią się wymarzone dwie kreski najchętniej od razu pobiegłybyśmy do lekarza. Warto jednak poczekać kilka dni i zrobić rozeznanie w lekarzach (o ile nie mamy już stałego ginekologa), ponieważ będzie on bądź ona prowadzić naszą ciążę do końca.

Jakie badania są nam potrzebne?

Jeżeli masz jakieś wcześniejsze badania oznaczania grupy krwi swoje i swojego partnera warto je ze sobą zabrać. Podobnie z wcześniejszymi badaniami ginekologicznymi typu cytologia.

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi wywiad z Tobą. Będzie pytać o przebyte ciąże, jakieś komplikacje zdrowotne, czy przyjmujesz leki, kiedy była ostatnia miesiączka (ważne, bo na podstawie tego wylicza się tydzień ciąży) itp.

Następnie przeprowadzi badanie w celu stwierdzenia czy jesteś w ciąży. Zazwyczaj jest to badanie usg (niestety nie przez brzuch), które pomoże podejrzeć czy jest już tam mała fasolka. Znalazłam informacje, że najwcześniej można zaobserwować ciążę po 4 tygodniach od ostatniej miesiączki, jednak z doświadczenia wiem, że 6 tydzień jest najbardziej optymalny.

I na zakończenie…

Na koniec wizyty lekarz założy Ci kartę ciążową, w której będzie wpisywał wszystkie badania, pomiary, wagę itp. Dodatkowo wypisze również skierowanie na badanie krwi oraz moczu.

Poniżej podaje link do bardzo dobrego kalkulatora ciąży.

A tak wygląda moja karta ciąży

Karta ciąży

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *