Rejestracja dzieci

Dzisiaj krótki wpis na temat rejestracji dzieci czyli jak i gdzie to załatwić.

Po pierwsze dziecko rejestruje się w urzędzie stanu cywilnego w mieście gdzie rodziło się dziecko. Myślę, że to istotna informacja przy wyborze szpitala.

Co i jak?

Po wyjściu ze szpitala szpital wysyła dokumenty do wyznaczonego urzędu. Rodzic bierze swój i małżonki dowód i wybiera się do urzędu. W urzędzie nadajemy imię bądź imiona dla dziecka i otrzymujemy akt urodzenia, numer pesel i dziecko zostaje automatycznie zameldowane pod nasz adres.

Związek nieformalny

Przy związkach nieformalnych mamy dwie opcje zgłoszenia ojcostwa. Pierwsze jeszcze w ciąży ojciec dziecka wraz z matką zgłaszają się do urzędu stanu cywilnego i matka pisze oświadczenie, że Pan x jest ojcem poczętego dziecka. Natomiast mężczyzna oświadcza, że jest ojcem poczętego dziecka. Wtedy otrzymujemy potwierdzenie uznania ojcostwa i okazujemy taki dokument przy porodzie i tata może resztę formalności załatwić sam.

Druga opcja to ojciec dziecka zgłasza się wraz z matką do Usc i i oświadcza przed kierownikiem urzędu o uznaniu ojcostwa.

Co otrzymujemy ?

Dostajemy pojedynczy akt urodzenia wraz z osobnym zaświadczeniem o numerze pesel. w Szczecinie dodatkowo dają  czapkę Kocham Szczecin 😅

I to tyle, dalej 500 plus, które możemy zgłosić nawet przez nasz bank online ( np. mbank) oraz becikowe o które składamy w najbliższej jednosce obslugujace 500 plus.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *