Jakie suplementy w ciąży?

Każda z nas chce jak najlepiej dla swojego maleństwa i zastanawiamy się jakie suplementy diety brać w ciąży. Które z nich są najlepsze i czy w ogóle ich potrzebujemy?

Po pierwsze podstawowym preparatem, który powinniśmy zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę, jest kwas foliowy.

Kwas foliowy i jeszcze raz kwas foliowy

Kwas foliowy odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój komórek, ma pozytywny wpływ na układ nerwowy a co za tym idzie na lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Bierze udział w tworzeniu soku żołądkowego, a także odpowiada za funkcjonowanie całego układu pokarmowego w tym wątroby i jelit. Kwas foliowy (wraz z witaminą B12) ma także znaczenie w trakcie tworzenia czerwonych krwinek. Niedobór tego składnika w naszym organizmie może powodować anemię. Jedną z ważniejszych ról kwas foliowego jest to, że wpływa on na prawidłowy rozwój układu nerwowego u rozwijającego się zarodka. Odpowiada za właściwe zwijanie się cewy nerwowej, z której w dalszej części powstaje mózg i rdzeń kręgowy.

Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego w tym pierwszym okresie ciąży może powodować poważne komplikacje w rozwoju dziecka. Częstymi wadami cewy nerwowej są bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa a także przepuklina mózgowa. Są to poważne komplikacje zdrowotne. Inne badania wykazują, że niedobór tego elementu może zwiększyć ryzyko poronienia, a także wystąpienia innych wad rozwojowych takich jak rozszczep wargi i podniebienia, niektóre wady serca jak i kończyn.  Dlatego tak istotne jest przyjmowanie tego składniku jeszcze przed ciążą.

Kwas foliowy jest bezpieczną witaminą, a jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem.

Kwas foliowy można znaleźć w w liściach szpinaku (z tych liści pierwszy raz udało się go uzyskać), kapuście, brokułach, kalafiorze, brukselce. W nieznacznych ilościach występuje w jajkach, pomidorach, soczewicy, soi, burakach, słoneczniku, bananach i awokado.

Na podstawie oraz i także.

Witaminy

Na rynku można spotkać wiele preparatów wspomagających dla kobiet w ciąży. Większość tych preparatów jest zalecana po 12 tygodniu ciąży. Uważam, że przede wszystkim powinniśmy stosować zdrowe odżywianie, gdyż te elementy występują przede wszystkim w pożywieniu. Dodatkową suplementację możemy ustalić z lekarzem prowadzącym ciążę tak, aby nie mieć nadmiaru pewnych witamin. Pamiętamy, że zarówno niedomiar jak i nadmiar może być szkodliwy.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *