Karmienie piersią co w tym trudnego?

Otóż karmienie piersią jest jedną z najważniejszych i najlepszych rzeczy jakie możemy dać naszemu dziecku. Oczywiście wszyscy zachwalają, ale nikt nie mówi o tym jakie to trudne i ile wymaga od nas cierpliwości i wytrwałości 😥😥😥

Zacznijmy od początku

Karmienie piersią jest warunkowane przez hormon prolaktyna, która jest wytwarzana w naszej głowie. Dlatego wszelki stres może hamować laktację. Jak działa nasz organizm maluszek ssie pierś i do mózgusłyszenia idzie sygnał ile mleka ma produkować. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przystawiać dziecko kiedy tyle chce, a nawet i więcej. W momencie kiedy nam się wydaje, że pierś jest pusta, a dziecko chce ssać to dobrze mu na to pozwolić. Do mózgu idzie informacja, że dziecko potrzebuje więcej i więcej produkuje.

Szczęściary

Oczywiście zdarzają się kobiety, którym laktacja i karmienie przychodzą od tak i mają dużo mleka i całe karmienie to dla nich bułka z masłem. Mitem jest to, że małe piersi to mało mleka i w drugą stronę. Moja siostra ma małe pierożki, a mogłaby wykarmić z tuzin dzieci 😂😂😂

Niestety dla wielu z nas nie przychodzi to tak łatwo 😣😣😣

Częste problemy 

Brak mleka – wiele kobiet martwi się, że zaraz po porodzie nie mają mleka. Mleko pojawia się jak tylko będziesz przystawiać dziecko do piersi. Dzidziuś świeżo po porodzie nie jest głodny i potrzebuje być przy mamie i ssać pierś.

Złe brodawki – nie ma takie czegoś jak zle brodawki. Na spokojnie trzeba dziecko przystawiać i zawsze możesz poprosić położna o pomoc w przystawieniu dziecka do piersi. Nawet jak dziecko się denerwuje to powolutku nauczy się ssać. Miłoszek na początku nie umiał ssać piersi i razem z położna jeden dzień popracowaliśmy i załapał. Teraz on to jak mały odkurzacz 😅😅😅

Za mało mleka – jeden z najgorszych problemów mam, a zwłaszcza bliźniaczych mam 😫😫😫Niestety ciężko mi coś doradzić w tej kwestii, gdyż sama mam z tym problem. Jestem w grupie wsparcie bliźniaki na piersi i stosuję się do ich porad. Mam nadzieję, że uda mi się rozwiązać ten problem. Główne zasady jak walczyć z małą ilością mleka. Przede wszystkim przystawiamy malucha i jeszcze raz przystawiamy. Tak łatwo powiedzieć kiedy dziecko cały czas chcw być na piersi. No cóż taki nasz los siedzimy i karmimy.

Tak wygląda mój dzień dzisiaj obłożona dziećmi 😅😅😅

Dalej NIE DOKARMIAMY to najtrudniejsze co może być.  Wiele osób będzie mówiło, że trzeba dokarmiać. Ja też dokarmiałam swoje prawie po każdym posiłku, teraz zeszliśmy tylko na raz dziennie. Butla jest łatwa i szybka i w dodatku wiadomo ile dziecko zjadło, ale niestety nie jest to co można dziecku dać najlepsze.

Możemy też wesprzeć się herbatkami na laktację zawierające melisę, anyż, koper włoski. Innym środkiem jest też słód jęczmienny.

Wsparcie

Pamiętaj, że zawsze możesz poszukać wsparcia na fb czy różnych forach. Kiedy nie jesteś pewna warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego. Warto walczyć o karmienie piersią, bo dajesz dziecku to co najlepsze. W dodatku jest wygodne i tanie, a maluszek uwielbia te chwile kiedy może wisieć na piersi.

U mnie większość dni wygląda teraz tak:

Jak określa to mój mąż multifunction mum 😉😉😉😉

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *