Badanie usg genetyczne dla kogo?

O badaniach genetycznych słyszałam jedynie w kontekście ciąż 35+ i to jako pobieranie wód płodowych w celu stwierdzenia ryzyka występowania chorób genetycznych.

Do czasu aż nie byłam w mojej trzeciej ciąży  nigdy o genetycznym usg nie słyszałam. Pierwszy raz dowiedziałam się o tym od polskiego lekarza, który zalecił iść na takie badanie, gdyż jak to powiedział „tam mają dobry program komputerowy, który wylicza czy wszystko jest prawidłowo i może zbadać dzieci bardzo szczegółowo”.
Oczywiście angielski system oferuje takie badanie każdej kobiecie w ciąży – bezpłatnie. Dlatego stwierdziłam, że czemu nie tym bardziej, że to bliźnięta i zależało mi na prawidłowej ocenie ich zdrowia.

 Pierwsze badanie usg

Pierwsze badanie zostaje przeprowadzone między 11 a 14 tygodniem ciąży (długość dziecka od 45 do 88 mm). Podczas tego badanie zostaje pobrana krew w celu zmierzenia poziomu hormonów i określenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób genetycznych ( w tym zespół Downa, Edwardsa, Pataua) oraz jest przeprowadzone usg poprzez jamy brzuszne. Usg jest bardzo wyraźne i dokładne.
Lekarz bada poszczególne długości narządów, występowanie organów i części ciała w tym min. występowanie przegrody nosowej. Następnie przy użyciu metody Dopplera bada przepływ krwi w tętnicach, żyłach, w pępowinie oraz sercu. W pępowinie zazwyczaj występują 2 tętnice oraz 1 żyła. W sercu dwie komory i dwa przedsionki.
Po dokładnym zbadaniu całego dziecka może określić ryzyko występowania chorób genetycznych.
Cena tego badania wynosi około 350 – 400zł (oczywiście zależy od miasta i gabinetu w jakim jest wykonywane.

 Drugie badanie usg tzw.”połówkowe”

Drugie usg genetyczne zwane potocznie połówkowym przeprowadza się między 18 a 23 tygodniem ciąży. Podczas tego badania nie pobiera się już krwi, a jedynie wykonuje usg. Dokładny pomiar anatomiczny dziecka. W trakcie tego badania szczegółowo sprawdzane jest serce czy prawidłowo przepływa krew, czy zastawka trójdzielna działa jak powinna. Również jest mierzona wielkość innych elementów ciała dziecka mająca na celu wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości oraz określenie wieku dziecka.
Koszt tego badania w granicach 200 -350zł (jak wyżej w zależności od gabinetu lekarskiego oraz miasta).

Ostatnie badanie usg

Ostatnie badanie jest przeprowadzane w III trymestrze ciąży około 30 tygodnia (między 28 – 32 tygodniem ciąży). Jest ono bardzo podobne do połówkowego badania genetycznego, jednak dodatkowo określa się ilość wód płodowych oraz położenie dziecka.
Cena około 200 -350 zł.

Czy warto robić takie badanie?

Moja subiektywna ocena jest pół na pół. Z jednej strony dobrze sprawdzić czy wszystko jest prawidłowo z dzieckiem i czy rozwija się jak należy, jednak co w przypadku wykrycia jakiś anomalii? Wtedy człowiek chodzi całą ciążę i martwi się o to? W przypadku chorób genetycznych niestety, ale nie ma możliwości ich „naprawy”.
W dodatku często lekarze mówią podczas tych badań o rzeczach, które mogą się przytrafić, jednak nie wpływają znacząco na rozwój ciąży bądź mają jeszcze czas, aby się rozwinąć. Przykładowo jeden z moich bliźniąt miał tylko jedną tętnicę w pępowinie i informacja o tym bardzo mnie martwiła. Dopiero gdy drugi lekarza powiedział, że przecież i tak nie dorobimy teraz i że wszystko jest dobrze z dzieckiem, trochę mi ulżyło.
Jest wiele takich przypadków i myślę, że dobrze wykonać je, jednak mieć do tego dystans bądź zapytać wprost swojego lekarza jak on interpretuje wyniki.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *