27 tydzień

Zanim stuknął mi 27 tydzień ciąży musiałam wykonać kolejne badania. Jedno z nich to krzywa cukrowa, drugie odczyn coombs i ostatnie powtórzenie na przeciwciała toksoplazmozy (czy przypadkiem nie zaraziłam się w międzyczasie). Badania typowe dla kobiet w ciąży  (może jedynie odczyn tylko niektórzy robią, ale o tym to już za chwilę).

Krzywa cukrowa – test obciążenia glukozą (OGTT)

Ten rodzaj badania są wykonywane nie tylko przez kobiety w ciąży. Badanie to ma na celu sprawdzić jak nasz organizm radzi sobie z dużą ilością cukru. Po dostaniu się węglowodanów do naszego organizmu (pożywienie) powinien on został wysłany i rozłożony w naszych komórkach. Przy nieprawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała cukier pozostaje we krwi co oczywiście może mieć fatalne skutki.

Przygotowanie

Przede wszystkim na badanie idziemy na czczo. Żadna kawa, herbata czy mały posiłek nie wchodzi w grę. Dzień przed zaleca się, aby zjeść lekką kolację i też nie za późno.

Przebieg badania

Badanie rozpoczyna się od zmierzenia poziomu cukru za pomocą glukometru (niewielka kropla krwi pobrana z palca). Jeżeli wynik nie przekracza 120 będziesz mieć pobraną krew z żyły. Przy wyniku powyżej 120 oznacza to, że ma się cukrzycę ciążową i nie ma potrzeby dodatkowo obciążania organizmu cukrem.

Po pobraniu krwi z żyły otrzymujesz do wypicia kubek wody z rozpuszczoną glukozą. Napój trzeba wypić na raz bez dużych przerw. Napój jest bardzo słodki i można dodać troszkę soku z cytryny, aby ułatwić sobie wypicie tego (chyba, że jak ja lubisz słodkie to nie ma problemu).

Pielęgniarka prosi, abyś usiadła na zewnątrz gabinetu i poczekała 1h i następnie wróciła na ponowne pobranie krwi. Nie wolno Ci w tym czasie wychodzić z przychodni, ani nic nie jeść czy pić. Warto więc wziąć ze sobą książkę czy gazetę, aby jakoś umilić sobie czas.

Po godzinie pielęgniarka pobiera kolejną porcję krwi i następnie znowu musimy odczekać kolejną godzinę. Tutaj też obowiązują te same zasady. Nie wolno nic jeść i pić jak również nie wychodzimy nigdzie poza przychodnię (wszystko po to, aby nie przekłamać wyników, a także jakby się coś działo od razu możemy otrzymać pomoc). Po upływie kolejnej godziny pielęgniarka ponownie pobiera krew. I na tym koniec naszego czekania i możemy zjeść śniadanie i wrócić do domu.

Wyniki otrzymamy już na drugi dzień (oczywiście zależy od wybranej przez nas przychodni jak szybko działają).

Odczyn Coombsa – badanie PTA (test antyglobulinowy)

Badanie te jest przeprowadzane u ciężarnych u których istnieje ryzyko wystąpienia przeciwciał odpornościowych (konflikt serologiczny). Taka sytuacja może nastąpić w przypadku gdy u matki czynnik Rh nie występuje (Rh-), a natomiast ojciec posiada owy czynnik (Rh+). Dziecko może odziedziczyć czynnik Rh (jest obecność substancji w czerwonych krwinkach). Przy kontakcie krwi dziecka z matki może spowodować, że organizm matki będzie wytwarzał przeciwciała, które mogą uszkodzić rozwijające się dziecko.

W przypadku kiedy nie ma przeciwciał ciężarna po porodzie otrzymuje immunoglobulinę anty – D mającą na celu wyeliminowanie krwinek dziecka mogących krążyć w organizmie matki.

Gdy badanie wyszło pozytywnie ciężarna jest objęta specjalistyczną opieką medyczną. Samo wykrycie przeciwciał nie oznacza powstanie konfliktu serologicznego.

Grupy krwi i odczynnik Rh. Jaką grupę krwi może mieć twoje dziecko? Źródło: http://www.slideshare.net/Firedemon13/blood-types
Grupy krwi i odczynnik Rh. Jaką grupę krwi może mieć twoje dziecko? Źródło: http://www.slideshare.net/Firedemon13/blood-types

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *