Moje pierwsze badanie genetyczne czyli dokładny podgląd maluszków

14 – 15 tydzień to czas kiedy mam umówione pierwsze badanie usg genetyczne.

Badanie przeprowadza się zazwyczaj na koniec pierwszego trymestru (około 13 tygodnia). Zabrałam swoje wcześniejsze badania i udałam się do szpitala na umówioną wizytę.
Oczywiście ludzi cała masa, choć wizyta była umówiona na 17.30 wchodzę o 18. Młoda kobieta (najprawdopodobniej lekarz na stażu) informuje mnie, że będzie pobierana krew w celu zbadania ilości hormonów co ma za zadanie określenia ryzyka występowania chorób genetycznych chromosomowych (Edwardsa, Downa i Pataua).
Następnie poinformowano mnie, że badanie wykonuje się maksymalnie do 14 tygodnia bądź gdy dziecko nie przekracza 84 mm. W momencie gdy dzieci okażą się za duże zrobię zwykłe usg, a krwi nie będą badać.
Wszystko to było bardzo poważne i formalne. Po pobraniu próbki krwi zaproszono mnie na zewnątrz i tam dalej czekałam na swoją kolej. Po 15 minutach lekarz wraz z dwoma stażystkami zaprosił mnie na badanie usg.
Na szczęście okazało się, że dzieci nie przekroczyły wymaganych rozmiarów i mogły zostać zbadane szczegółowo.

Lekarz badał im wszystkie narządy i poszczególne części ciała jak ręce, palce, nogi, występowanie kości nosowej itp. Mierzył również wielkość głowy, brzucha, długość kości udowej. Oceniał przezierność fałdu karkowego (NT). Jest to zbiorniczek płynu na karku, jego grubość jest w okolicach 1 do 3 mm. Sprawdzał również przepływ krwi w sercu oraz naczyniach. Więcej możesz przeczytać tutaj.

Znamy płeć jednego z bliźniaków

Powiedział, że jedno dziecko to chłopiec, a drugie nie jest pewien, ale wygląda na dziewczynkę 😀 Co oznacza, że ciąża jest dwujajowa, a nie jak wcześniej sądzili jednojajowa.

Poinformował mnie, że wszystko jest prawidłowe, jedynie u jednego z bliźniąt występuje jedna tętnica a powinny być dwie. Jednakże wszystko rozwija się prawidłowo i serce jest tak jak powinno być, więc nie ma się czym martwić (no to mnie uspokoił). 

Badanie trwało dość długo, gdyż dzieci nie chciały współpracować i ciągle przyjmowały dziwne pozycje.
Na koniec otrzymałam raport z badania usg i krwi i prawdopodobieństwo chorób genetycznych jest bardzo niewielkie :D:D:D:D
Źródło: http://babyonline.pl/usg-w-ciazy,usg-w-ciazy-artykul,6578,r1p1.html
Źródło: http://babyonline.pl/usg-w-ciazy,usg-w-ciazy-artykul,6578,r1p1.html

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *